آشنایی با تکنولوژی FDM و TDM

آشنایی با تکنولوژی FDM و TDM

آشنایی با تکنولوژی FDM و TDM

آشنایی با تکنولوژی FDM و TDM

در ادامه آموزش نتورک شو، امروز قصد داریم به آشنایی با تکنولوژی FDM و TDM بپردازیم. جهت مشاهده مقاله قبلی به نقش Multiplexing در telecommunication مراجعه نمایید.

(Frequency Division Multiplexing (FDM :

در این تکنولوژی هر user به یک فرکانس انتساب داده می شود (یک باند فرکانسی در لینک ارتباطی خود داریم که به چند کانال یا فرکانس شخصی تقسیم می شوند ) در نتیجه بطور موازی با هم کار می کنند. یکی از معایب اصلی FDM باز پیکربندی مشکل آن است برای مثال در زیر اگر ظرفیت کانال ۱ زیاد شود باعث تضعیف کانال ۲ و ۳ و ۴ می شود .

FDM به دلیل هزینه ی بالای نگه داری امروزه در شبکه های بزرگ استفاده نمی شود اما هنوز بعضی مواقع در تلویزیون ها و رادیو های کابلی استفاده می شود. هزینه ی نگه داری آن بالاست به دلیل اینکه در یک شبکه ی بزرگ مرتبا تغیر ، اضافه کردن نود و ارتقایش می آید که باعث بالا رفتن هزینه های FDM می شود.

(Time Division Multiplexing (TDM:

در اینجا هر دستگاه یک توالی تخمین زده شده را به یک بازه ی زمانی در طی یک نقل و انتقال تخصیص می دهد .

یکی از مشکلات TDM ارتباط یک به یک بین هر پورت و اسلات زمانی وجود دارد . این ارتباط یک به یک باعث گرفتن BW اضافی می گردد. (زیرا یکidle بین اسلات زمانی می افتد). اما با این حال این نوع از TDM بهتر از FDM است زیرا زیر کانال ها ی بیشتری را حاصل می کند. TDM بیشتر در PSTN استفاده می شود در دو نسل فعلی که عبارتند از :

  • (Plesiochronous Digital Hierarchy (PDH: که در T-/E-/J-carrier کاربرد دارد.
  • SDH/SONET

FDM و TDM می توانند با یکدیگر ترکیب شوند برای مثال از FDM برای تقسیم بندی کانال ها استفاده کنیم و ازTDM برای انتقال اطلاعات بر روی کانال های جدا شده توسط FDM.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 13 =