آشنایی با ماکروویو و مشخصات آن

آشنایی با ماکروویو و مشخصات آن

آشنایی با ماکروویو و مشخصات آن

آشنایی با ماکروویو و مشخصات آن

در ادامه آموزش نتورک شو، امروز قصد داریم به آشنایی با ماکروویو و مشخصات آن بپردازیم. جهت مشاهده مقاله قبلی به معرفی کابل کواکسیال مراجعه نمایید.

ماکروویو:

مایکروویو در طول جنگ جهانی دوم در کاربردهای نظامی مورد استفاده قرار گرفت، و زمانی که آن را در آن محیط موفق شد، برای ارتباطات تجاری معرفی شد. مایکروویو در PSTN به عنوان جایگزینی برای کابل کواکسیال در اواخرسال ۱۹۴۰ مستقر شده است.

همان طور که قبلا ذکر شد twisted – pair و coax هر دو محدودیت هایی به دلیل طیف فرکانس و شیوه ای که در آن مستقر هستند دارند اما مایکروویو آینده بسیار روشن تر از twisted – pair و coax دارد.

مکان های بسیاری را می توان نام برد که هزینه ی استفاده از کابل برای ارتباطات بسیار زیاد است مانند، صحرا، آمازون، مکان هایی بر روی کوه ها، روستا ها، دره ها ی از هم جدا وبه این دلیل است که در آن مایکروویو می تواند بدرخشد. علاوه بر این، طیف مایکروویو طیفی بادوام و پرقدرت از دنیای wireless است. اکثریت قریب به اتفاق از راه کارهای wireless در طیف مایکروویو انجام می شود.

مشخصات ماکروویو:

طیف ماکروویو در باند فرکانسی ۱GHZ-100GHZ قرار گرفته اند اما تمام این طیف وسیع برای ارتباطات مد نظر ما مناسب نیست. در واقع سیستم های ماکروویو امروزی نهایتا تا ۵۰GHZ می توانند پوشش دهند. در فرکانس ۶۰GHZ ما با لایه ای از اکسیژن که امواج ماکروویو را جذب می کنند برخورد می کنیم و در سطوح بالاتر مه مشکل ساز می گردد. با این وجود امروزه سیستم هایی ساخته می شود که ۷۰GHZ-95GHZ را پوشش می دهند و فیبر مجازی گفته می شوند.

عموما وقتی می خواهیم از سیستم های ماکروویو استفاده کنیم باید محیط و شرایط آن را در نظر بگیریم و مجوزهای لازم را اخذ نماییم (مجوزهای سلامتی و …) در مکان های شخصی احتیاج به گرفتن مجوز نیست اما برای استفاده از این طیف به منظور ارتباطات عمومی باید از آژانس های مدیریت طیف مجوز بگیریم. در برخی از کشورها هشدارهای زیادی در مورد استفاده از ماکروویو می دهند و خطرات آن برای سلامتی انسان را بیان می کنند، و به همین دلیل نظارت زیادی برای استفاده از سییستم های ماکروویو انجام می دهند. تا آنجا که قیمت زمین هایی که دکل های wireless در آن نصب می شود کاهش می یابد.

ماکروویو عموما به کانال های ۳۰Mhz-45Mhz تقسیم می شوند. ماکروویو مبحثی نامطمئن در جهان فیزیکی است انواع فلز ها، مه، باران و فاکتورهای دیگری بر روی امواج ماکروویو اثر می گذارد و باعث تداخل و تضعیف امواج می شود. در ارتفاعات زیاد از سیستم های زمینی استفاده می شود زیرا در این ارتفاع عموما از تداخل خبری نیست. در سیستم های ماکروویوی که باند فعالیت آن ۲Ghz ،۴Ghz ،۶Ghz است دکل ها می توانند ۴۵ مایل (۷۲ کیلومتر) از هم فاصله دارند و در فرکانس های بالاتر مانند ۱۸Ghz ،۲۳Ghz ،۴۵Ghz فاصله ی کمتری نیاز است و عموما بین ۱ تا ۵ مایل (۱.۶ تا ۸ کیلومتر ) جوابگو است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 1 =