آشنایی با پروتکل MGCP و اجزای آن

آشنایی با پروتکل MGCP و اجزای آن

آشنایی با پروتکل MGCP و اجزای آن

آشنایی با پروتکل MGCP و اجزای آن

در ادامه مقالات نتورک شو، امروز در خدمت شما هستیم با آشنایی با پروتکل MGCP و اجزای آن. جهت مشاهده مقاله قبلی به جریان تماس در SIP بخش دوم مراجعه نمایید.

Media Gateway Control Protocol:

پروتکل استاندارد شده توسط IETF است که به منظور کنترل عملکرد Media Gateway به کار می رود و با عنوان Call Agent شناخته می شود. MGCP تکمیل شده ی دو پروتکل (Internet Protocol Device Control (IPDC و پروتکل (Simple Gateway Control Protocol (SGCP است. در این پروتکل توابع رسانه از توابع سیگنالینگ تماس جدا شده و بنابراین برای شبکه های بزرگ مفید می باشد.
MGCP براساس مدل Master/Slave عمل کرده که در آن MGC اصلی است و به Media Gateway که Slave هستند، نظارت می کند و عملکرد آن ها را کنترل می نماید. Media Gateway وظیفه ی تصدیق فرمان، اجرای فرمان و گزارش تغییرات به وجود آمده را دارد. در این مدل Media Gateway اداره ی توابع رسانه را بر عهده دارد.
این توابع شامل جریانات پروتکل انتقال بلادرنگ، تسهیم بندی زمانی و پروتکل کنترل انتقال بلادرنگ است. MGC، اداره ی توابع سیگنالینگ تماس را بر عهده دارد. پیام های Media Gateway Control Protocol بر روی UDP حمل می شوند و بنابراین به دلیل ساختار نامطمئن UDP در ارسال داده، ممکن است نیاز به ارسال مجدد به وجود آید. MGCP برای توصیف رسانه های جلسات از پروتکل Session Description Protocol استفاده می کند.
پروتکل توصیف جلسه پارامترهایی مانند آدرس IP، پورت UDP، پروفایل RTP و توانمندی های کنفرانس های چند رسانه ای را بیان می کند. از جمله مزایای استفاده از پروتکل MGCP می توان به مواردی مانند توسعه ی آسان، امنیت مناسب، اضافه نمودن آسان سرورهای افزونه برای بالا بردن تحمل خطا، سازگاری با سیستم های قدیمی و پیکربندی آسان اشاره نمود.

اجزاء MGCP:

MGCP اجزاء خاص خود را دارد که دانستن نحوه ی عملکرد آن ها و چگونگی ارتباط آن ها با یکدیگر اساس پروتکل MGCP را تا حد زیادی شرح می دهد . شکل اجزاء پروتکل مذکور را نشان می دهد.

آشنایی با پروتکل MGCP و اجزای آن

آشنایی با پروتکل MGCP و اجزای آن

اجزاء پروتکل MGCP

  • نقاط پایانی: نمایانگر نقطه ی ارتباط شبکه ی مبتنی بر بسته های اطلاعاتی و شبکه ی تلفن سنتی است.
  • دروازه: انتقال دهنده ی صدا ما بین شبکه ی سوئیچ مداری و شبکه ی مبتنی بر بسته های اطلاعاتی است. دروازه ها در پروتکل MGCP هر رویدادی را به نماینده ی تماس گزارش می دهند و دو نوع متفاوت دارند. Residential gateway که رابطی بین تماس های آنالوگ و شبکه ی VoIP هستند و Trunking gateway که رابط بین شبکه ی عمومی سوئیچ تلفن و شبکه ی VoIP می باشد.
  • نماینده ی تماس: به منظور کنترل دروازه ها به کار گرفته می شود و به دروازه مواردی همچون، چگونگی اتصال نقاط پایانی به یکدیگر ، سیگنال های کنترلی و درخواست گزارش از دروازه ، را ارسال می نماید.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + 2 =