آشنایی با Inverse multiplexing

آشنایی با Inverse multiplexing

آشنایی با Inverse multiplexing

آشنایی با Inverse multiplexing

در ادامه آموزش نتورک شو، امروز قصد داریم به آشنایی با Inverse multiplexing بپردازیم. جهت مشاهده مقاله قبلی به آشنایی با Intelligent multiplexing مراجعه نمایید.

Inverse multiplexing:

inverse multiplexer که در سال ۱۹۹۰ تولید شد مخالف چیزی که مالتی پلکسر توصیف می کرد عمل می نمود. بدین ترتیب که یک سیگنال با پهنای باند بالا را به چند سیگنال با پهنای باند کم تقسیم می نمود در نتیجه Range از کانال ها را می توانست در شبکه پیاده کند. Application هایی که با این تکنیک کار می کنند آن هایی هستند که به پهنای باند زیاد نیاز دارند مانند نرم افزار های ویدئو کنفرانس.

شکل زیر این مطلب را نشان می دهد :

آشنایی با Inverse multiplexing

آشنایی با Inverse multiplexing

WDM ،DWDM ،CWDM:

EDFAs)erbium-doped fiber amplifiers) تقویت کننده ی فیبر است. ایبریم یک ماده ی شیمیایی است که داخل فیبر تزریق می شود و اشعه ی نور از داخل ایبریم عبور می کند بدون اینکه تضعیف شود. ایبریم برای ما سرعت ۱۰G روی فیبر را به ارمغان آورد .

Wavelength Division Multiplexing (WDM)

Dense Wavelength Division Multiplexing (DWDM)

Coarse Wavelength Division Multiplexing (CWDM)

EDFA باعث توسعه ی WDM شد. قبل از ظهور و ورود WDM فقط از طول موج مرئی استفاده می شد. در WDM رنگ ها، فرکانس ها و نورها همزمان باهم روی یک سیگنال فیبر نوری منتقل می شوند. نرخ داده ی مبادله شده نیز به منبع نور وابسته است. امروزه نرخ داده عموما OC-48 ,OC-192 است که OC-48 تقریبا کمتر از ۲.۵G است و OC-192 برابر ۱۰G می باشد. این تکنولوژی در حال گسترش است وبه زودی به نرخ انتقال داده ی Tbps وPbps خواهد رسید.

سیستم هایی که بیشتر از ۸ طول موج را پشتیبانی می کنند به DWDM معروفند از هر دوی OC-48 و OC-192 پشتیبانی می کنند و تا ۱۲۸ کانال می توانند داشته باشند. (در آزمایشگاه Bell روی تکنیک هایی کار می کنند که بتوانند تعداد کانال ها را به ۱۵۰۰۰ برسانند ). در سیستم های جدید تا (۴۰G (OC-768 می توان بهره برداری کرد .

CWDM در محیط های metro ،campus به کار گرفته می شود که مسافت زیاد مورد بحث نیست اما هزینه هست .در این سیستم ها اگر منبع نور کم توان گذاشته شود هزینه پایین می آید اما مجبور به بالا بردن تعداد کانال ها می شویم و CWDM تا ۳۲ یا ۶۴ کانال را support می کند به همین دلیل DWDM ،CWDM همیشه عملیاتی نیستند.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − سیزده =