آشنایی با WSUS در محیط های ماکروسافتی

آشنایی با WSUS در محیط های ماکروسافتی

آشنایی با WSUS در محیط های ماکروسافتی

آشنایی با WSUS در محیط های ماکروسافتی

در ادامه ی آموزش ماکروسافت، قصد داریم امروز به آشنایی با WSUS در محیط های ماکروسافتی بپردازیم. جهت مشاهده مقاله قبلی به آموزش نصب VPN به همراه تصویر مراجعه نمایید.

آشنایی با WSUS در محیط های ماکروسافتی:

بیشتر سیستم‌ عامل‌ هایی که در حال حاضر در جهان استفاده می‌ شوند ماکروسافتی هستند بنابراین طبیعی است که Bug ها و ضعف های موجود در آن برای کاربران مشکل ایجاد کند. این Bug ها با وجود کابران زیاد، بسیار سریع شناسایی می‌ شوند. عموما نفوذگران از این نقاط ضعف برای Attack به یک سیستم استفاده کنند. بنابراین ماکروسافت برای جلوگیری از بروز مشکلات، در سایت خود یک Update Center را ایجاد کرد تا کاربران بتوانند آپدیت‌ های مربوط به رفع نقص محصول مورد نظر خود را از آن دانلود کنند. با این راهکار کاربران با نصب یک فایل دانلود شده می‌ توانند مشکل موجود در سیستم‌ عامل‌ ها و Office Product ها و سایر محصولات ماکروسافت را برطرف کنند.

این راهکار کمک موثری به کاربران ماکروسافت برای برطرف کردن نقاط ضعف محصولاتی که مورد استفاده‌ ی آنان بود، کرد. اما مشکلاتی را نیز به همراه داشت. دانلود آپدیت‌ ها از سایت ماکروسافت توسط کاربران خانگی و حتی شرکت‌ های کوچک نتیجه‌ بخش بود اما در یک سازمان با بیش از هزار کلاینت، هر کاربری برای دانلود آپدیت مورد نظر خود با سایت ماکروسافت ارتباط برقرار کند برای پهنای‌ باند اینترنت سازمان‌ ها یک معضل محسوب می‌ شود. در چنین شرایطی ماکروسافت سرویسی بنام SUS را به کاربران خود عرضه کرد. این سرویس موجب شد تا کاربران یک سازمان بتوانند آپدیت‌ های خود را به جای سایت ماکروسافت از یک سرور مرکزی دریافت کنند بدین ترتیب دریافت آپدیت‌ها توسط کلاینت‌ های سازمان تحت مدیریت متمرکز خواهد بود. ادمین سازمان می‌ تواند با توجه به نوع سیستم‌ عامل‌ های سازمان و نیز نرم‌ افزار های موجود، آپدیت‌ های مورد نیاز را به صورت متمرکز در اختیار کلاینت‌ ها قرار دهد.

مدیریت آپدیت‌ ها موجب می‌ شود که تنها آپدیت‌ های مورد نیاز دانلود و نصب شود. بنابراین حافظه سیستم‌ ها نیز با ذخیره داده‌ هایی که بلا استفاده هستند، اشغال نخواهد شد. همچنین SUS با مدیریت پهنای‌ باند، باعث می‌ شود که از سرعت اینترنت سازمان به دلیل ترافیک بالا کاسته نشود.

SUS دارای نقطه ضعفی بود که تنها شرایط دانلود Hot fix ها و Patch های مربوط به سیستم عامل ویندوز را برای کاربران فراهم می‌ کرد با این اوصاف کاربران یک شبکه از دریافت آپدیت سایر محصولات ماکروسافت بی‌ بهره بودند. با بروزرسانی این سرویس به ورژن جدید تحت عنوان WSUS 2.0 این مشکل برطرف شد. چرا که WSUS علاوه بر دانلود آپدیت‌ های سیستم‌ عامل ویندوز، دانلود اتوماتیک آپدیت‌ ها، Hot fix ها، Service Pack ها، Device Driver ها و Feature Pack های سایر محصولات ماکروسافت را از یک سرور مرکزی، برای کاربران سازمان‌ ها ممکن می‌ سازد WSUS نیز مخفف عبارت می باشد.

بیشتر کار با SUS و WSUS تحت وب بود بدین معنی که باید Component مربوط به این سرویس را نصب کرده و از طریق وب سایتی که در IIS ایجاد می‌ شد، بصورت تحت وب از آن استفاده گردد. اما از سال ۲۰۰۶ به بعد WSUS در قالب یک نرم افزار ارائه شد که با نصب آن براحتی می توان از طریق کنسول، دریافت و توزیع آپدیت‌ ها را مدیریت کرد.

از آنجایی که دریافت Patch ها از سرور اصلی شرکت ماکروسافت ، نیاز به صرف زمان و پهنای‌ باند می‌ باشد، در سازمان‌ های بزرگ که از تعداد زیادی کامپیوتر استفاده می‌نمایند، از یک سرور واسط با عنوان WSUS استفاده می‌ شود.

این سرور در زمان‌ هایی که پهنای باند اینترنت بار ترافیکی کمی دارند، اقدام به دریافت و دانلود patchها می‌ نماید و در طول روز آنها را در اختیار کلاینت‌ ها قرار می‌ دهد. به این ترتیب در استفاده از پهنای‌ باند و ایجاد ترافیک در شبکه صرفه‌ جویی می‌ کند.

باید توجه داشت که Upgrade کردن SUS به WSUS ممکن نیست اما می‌ توان آپدیت‌ های دانلود و تایید شده در SUS را به WSUS انتقال داد. این راهکار باعث می‌ شود که با نصب WSUS نیازی به دانلود مجدد آپدیت‌ ها و نیز Approve کردن آپدیت‌ هایی که قبلا در SUS تایید شده، نباشد. تنها Migrate کردن SUS 1.0 به WSUS 2.0 امکان‌ پذیر است. آپدیت‌ ها قادر به انتقال از SUS1.0 به WSUS 3.0 نخواهند بود پس باید SUS 1.0 را قبل از نصب WSUS 3.0، حذف کرد. اما WSUS 2.0 را به WSUS 3.0 می‌ توان Upgrade کرد.

در ادامه به بررسی انواع آپدیت‌ ها و استراتژی های مختلف پیاده‌ سازی WSUS پرداخته می شود.

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] و نقش WSUS در آن بپردازیم. جهت مشاهده مقاله قبلی به آشنایی با WSUS در محیط های ماکروسافتی مراجعه […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + 8 =