انتقال سیگنال آنالوگ

انتقال سیگنال آنالوگ

انتقال سیگنال آنالوگ

انتقال سیگنال آنالوگ

در ادامه آموزش نتورک شو، امروز قصد داریم به  انتقال سیگنال آنالوگ بپردازیم. جهت مشاهده مقاله قبلی به آشنایی با پهنای باند مراجعه نمایید.

Analog Transmission:

شکل موج آنالوگ توسط تغییرات دائمی در دامنه و فرکانس توصیف می شود. مثلا در تلفن، وقتی در گوشی صحبت می کنید فشار هوای داخل دهانتان تغیر می کند این تغییرات داخل گوشی تلفن می رود آنجا آن ها تقویت ومعکوس می شوند یا نوسان ولتاژ پیدا می کنند. این نوسانات جاری قیاسی از الگوی صدای واقعی است به همین دلیل به آن آنالوگ یا قیاسی می گویند. شکل زیر گویای این مطلب است :

انتقال سیگنال آنالوگ

انتقال سیگنال آنالوگ

وقتی مدار آنالوگ به میان می آید مانند voice-grade line، باند های فرکانسی عینیت می پذیرند. صدای انسان فرکانسی بین ۱۰۰HZ تا ۱۰۰۰۰HZ تولید می کند. یعنی باندی با طول ۹۹۰۰ اما گوش انسان نیاز به گستره ی وسیعی از فرکانس ها برای تشخیص و استنباط معانی ندارد. اما در کل صدای عادی یک فرد بین ۲۵۰ تا ۳۴۰۰ هرتز است.

مرکز تلفن پهنای باندی مجموعا ۴۰۰۰ هرتز را برای انتقال صدا تخصیص می دهد.

ماکزیمم data rate در سیستم های آنالوگ ۳۳.۶Kbps است. در این نوع سیستم ها نویز و سیگنال درهم پیچیده اند و امکان جداسازی آن ها غیر ممکن است.

Digital Transmission:

کاملا با سیستم های آنالوگ تفاوت دارد . یک سری پالس گسسته است که به صورت ۰ و۱ در می آید شبیه شکل زیر:

هر کامپیوتری از یک کد استفاده می کند که به آن collating sequence می گویند که این کد ترکیب ۰ و ۱ ها را تعریف می کند. چگونگی انتقال صفر و یک ها بسته به فیزیک شبکه دارد اینکه نوری باشد یا الکتریکی. در سیستم های الکتریکی یک ولتاژ بالا است و ولتاژ پایین نشان دهنده ی بیت صفر است. در سیستم های نوری خاموش و روشن بودن نشان دهنده ی ۰ و ۱ است. در سیستم های دیجیتال به جای amplifier از repeater کمک می گیرند. وقتی سیگنال وارد repeater می شود repeater صفر و یک ها را امتحان می کند و تخمین می زند سپس یک پالس (سیگنال ) جدید تولید می کند و به نقطه ی بعدی آن را پاس می دهد بدین صورت نویز از بین می رود.

Analog-Transmission

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + نه =