انواع لایه بندی در ساختار شبکه های کامپیوتری – بخش اول

انواع لایه بندی در ساختار شبکه های کامپیوتری – بخش اول

انواع لایه بندی در ساختار شبکه

انواع لایه بندی در ساختار شبکه

در مقاله ی قبلی با توپولوژی‌های شبکه های کامپیوتری آشنا شدیم در این قسمت می خواهیم شما را با انواع لایه بندی در ساختار شبکه های کامپیوتری – بخش اول آشنا سازیم. که به توضیح لایه های شبکه شماره ۷ الی ۵ پرداخته و در مقاله ی بعدی به ادامه ی آن می پردازیم.باما همراه باشید

لایه‌بندی شبکه:

در ساختار شبکه از دو مدل لایه‌بندی استفاده می‌شود.

 • مدل OSI
 • مدل TCP/IP

مدل OSI:

این مدل برگرفته از کلمه­ یOpen System Interconnection  است و برای ارتباط بین دو کامپیوتر مبدأ و مقصد به کار می‌رود. این مدل در سال ۱۹۸۰ توسط سازمان ISO طراحی و پیاده‌سازی شده است و طبق سالیان متوالی تغییراتی روی آن صورت گرفته است، هرچند که همان ساختار اصلی خود را حفظ کرده است.

این مدل بر اساس یکی سری قراردادها با لایه­ ی مقابل خود در کامپیوتر دیگر ارتباط برقرار می‌کند و این کار باعث افزایش سرعت و امنیت در شبکه خواهد شد.

تمام کمپانی‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری طبق این قرارداد محصولات خود را پیاده‌سازی می‌کنند. اگر توجه کرده باشید، بعضی از شرکت‌ها دارای گواهینامه ISO 9001,9002 و غیره می‌باشند، یعنی اینکه طبق استاندارد این سازمان باید کار کنند.

این مدل به ‌صورت قراردادی از هفت لایه­ ی زیر تشکیل‌شده است که هر لایه را برای شما توضیح می‌دهیم:

انواع لایه بندی در ساختار شبکه های کامپیوتری - بخش اول

انواع لایه بندی در ساختار شبکه های کامپیوتری – بخش اول

اگر به شکل بالاتوجه کنید، لایه‌های بالاتر به‌صورت نرم‌افزاری می‌باشند و هر چه به ‌طرف لایه‌های پایین­تر می­ آییم با سخت‌افزار کار داریم.

۷- لایه ­ی Application (کاربردی):

این لایه با برنامه‌های کاربردی روی سیستم عامل که در شبکه کار می‌کنند ارتباط دارد، مانند نرم‌افزارهای مرورگر و انواع سرویس‌های مربوط به شبکه مانند (Telnet – pop3 – mail – ftp – tftp,… )، این لایه اطلاعات دریافتی را قطعه‌ قطعه کرده به صورتی که لایه ­ی پایینی بتواند این اطلاعات را درک کند. نظارت برError Recovery  و Flow control در هنگام ارسال و دریافت اطلاعات بر عهده ­ی این لایه است.

۶-لایه­ یpresentation  (نمایش):

این لایه اطلاعات دریافتی را از لایه­ ی بالایی خود دریافت می‌کند و آن‌ها را فشرده‌سازی (Compression) و رمزنگاری (encryption) می‌کند و به لایه ­ی پایینی ارسال می‌کند، البته این لایه هم می‌تواند اطلاعات فشرده‌سازی شده را از حالت فشرده خارج کند  (DeCompression) و هم می‌تواند قفل‌گشایی کند(decryption).

۵- لایه­ ی Session (جلسه):

در این لایه، ۲ کامپیوتر ارسال و دریافت‌کننده اطلاعات، دور یک میز می‌نشینند و جلسه‌ای باهم برقرار می‌کنند. در این جلسه بر نوع فایل ارسالی بحث و گفتگو می‌شود که این فایل از چه نوعی است، وقتی به نتیجه رسیدند باهم ارتباط برقرار می‌کنند، به این موضوع هم توجه داشته باشید که آغاز و اتمام یک ارتباط از طریق این لایه انجام می‌گیرد.

در فایل زیر که مربوط به مقالات و آموزش سیسکو می باشد.می توانید با زبان اصلی آن را مطالعه نمایید.

osi-overview

3 پاسخ
 1. MWeb
  MWeb گفته:

  سلام
  ضمن تشکر از مطالب خوبتون، بی زحمت لینک مطلب “انواع لایه بندی در ساختار شبکه های کامپیوتری – بخش دوم – وب سایت نتورک شو” رو تصحیح کنید:

  لینک درستش اینه : yon.ir/*

  پاسخ دادن

تعقیب

 1. […] آشنایی با لایه های ۷ الی ۵ به آموزش انواع لایه بندی در ساختار شبکه های کامپیوتری – بخش اول مراجعه […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − ده =