اینترنت اشیاء چیست؟

اینترنت  اشیاء چیست؟

اینترنت اشیاء چیست؟

اینترنت اشیاء چیست؟

در این بخش از مقالات نتورک شو در خدمت شما هستیم و می خواهیم به مبحث اینترنت  اشیاء چیست؟ بپردازیم. با ما همراه باشید.

اینترنت  اشیاء چیست؟

با توجه به پیشرفت های سریع تکنولوژی در زمینه های گوناگون نظیر پردازشگرها، سنسورها، شبکه های ارتباطی، نرم افزارهای کاربردی و غیره، نیاز به یکپارچه سازی این تکنولوژی ها جهت کاربرد موثرتر آنها الزامی به نظر می رسد.

فناوری «اینترنتی از اشیاء» یا اصطلاحا   IoT در حقیقت یک چارچوبی مفهومی را جهت یکپارچه سازی تکنولوژی های پیشرفته دنیا فراهم می آورد که در آن تمامی اشیاء دنیای فیزیکی از جمله جاندار و بی جان از طریق سنسورها و شبکه های ارتباطی مختلف امکان برقراری ارتباط دارند.

در اصل این فناوری در ابتدا اقدام به هوشمند سازی تمامی اشیاء (جان دار و بی جان) کرده و سپس از طریق سیستم های پیشرفته کامپیوتری امکان کنترل و مدیریت آنها را فراهم می آورد.

از جمله مهمترین خروجی های این مفهوم می توان به ایده خانه های هوشمند و شهرهای هوشمند اشاره نمود که فناوری IoT از طریق گوشی های تلفن همراه و حتی ساعت های هوشمند امکان کنترل و نظرات در آنها را فراهم آورده  است.

عبارت اینترنتی از  اشیا، برای نخستین بار در سال ۱۹۹۹ توسط کوین اشتون مورد استفاده قرار گرفت و جهانی را توصیف کرد که در آن هر چیزی، از جمله اشیا بی جان، برای خود هویت دیجیتال داشته باشند و به کامپیوترها اجازه دهند آن‌ها را سازماندهی و مدیریت کنند. اینترنت در حال حاضر همه مردم را به هم متصل می‌کند ولی با اینترنتی از اشیاء تمام اشیاء به هم متصل می‌شوند.

البته پیش از آن کوین کلی در کتاب قوانین نوین اقتصادی در عصر شبکه‌ها (۱۹۹۸) موضوع نودهای کوچک هوشمند (مانند سنسور باز و بسته بودن درب) که به شبکه جهانی اینترنت وصل می‌باشند را مطرح نمود.

اینترنتی از اشیاء مفهومی جدید در دنیای فناوری و ارتباطات است که به طور خلاصه فناوری مدرنی است که در آن برای هر موجودی (انسان، حیوان و یا اشیاء) قابلیت ارسال داده از طریق شبکه‌های ارتباطی، اعم از اینترنت یا اینترانت، فراهم می‌گردد.

مرکز تحقیقات مخابرات ایران پروژه‌هایی را برای بررسی پیاده‌سازی این فناوری  در ایران انجام داده است. یکی از این پروژه‌ها با عنوان «تدوین کسب و کار اینترنت اشیا در کشور» انجام شده است.

در این پروژه بر اساس تجربیات علمی و عملیاتی کشورهای مختلف در حوزه‌های حاکمیت، کسب و کار، کاربردها و فناوری‌ها مطالعات اولیه صورت گرفت و نقشه راه ایران با هدف استفاده ایران از فناوری‌های نوین نظیر اینترنتی از اشیا برای افزایش رفاه اقتصادی، کیفیت زندگی و حفاظت از محیط زیست برای رسیدن به چشم‌انداز اقتصادی ۱۴۰۴ تعیین شد.

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] اینترنت اشیاء – کاربردها. جهت مشاهده مقاله قبلی به اینترنت  اشیاء چیست؟ مراجعه […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 2 =