اینترنت اشیاء – کاربردها

اینترنت اشیاء – کاربردها

اینترنت اشیاء - کاربردها

اینترنت اشیاء – کاربردها

در این بخش از مقالات نتورک شو در خدمت شما هستیم با مبحث اینترنت اشیاء – کاربردها. جهت مشاهده مقاله قبلی به اینترنت  اشیاء چیست؟ مراجعه نمایید.

کاربردهای اینترنت اشیا:

بزرگترین هدف فناوری اینترنتی از اشیاء هوشمندسازی دنیای فیزیکی از طریق سنسورها، شبکه های ارتباطی و نرم افزارهای آنالیز، پشتیبانی و تصمیم گیری است. پیشرفت ها در هر کدام از این بخش ها تا حدی سریع بوده است که تبدیل شدن به دنیای هوشمند دیگر یک رویا نیست. این فناوری کمک می کند تا همه این پیشرفت ها در یک چارچوب مدون و ساخت یافته قرار گیرند و بازدهی چندین برابری داشته باشند.دسته بندی های مختلفی برای حوزه های کاربردی فناوری اینترنتی از اشیاء صورت گرفته است اما مهمترین و مورد تاکیدترین آن به شکل زیر است:

 • شهر هوشمند
 • خانه و ساختمان هوشمند
 • بهداشت و سلامت هوشمند
 • صنعت هوشمند
 • حمل و نقل هوشمند
 • زنجیره تامین هوشمند
 • انرژی هوشمند
 • نظارت و امنیت هوشمند
 • نیروی انسانی هوشمند
 • تجارت هوشمند

با کمک چارچوب اینترنتی از اشیاء امکان پیاده سازی هر کدام از کاربردهای گفته شده فراهم می گردد.

کافی است اشیاء موجود در هر کاربرد ابتدا از طریق حسگرها و میکروچیپست های مورد نظر تبدیل به اشیاء هوشمند شوند و در شبکه ارتباطی قرار گیرند. بدین ترتیب رسیدن به هدف دست یافتنی خواهد شد.

کاربرد IoT در شهرهای هوشمند:

 1. یک شهر هوشمند به شهری گفته می شود که قادر است تمامی زیرساخت های مهم نظیر جاده ها، پل ها، تونل ها، مترو و راه آهن، فرودگاه ها، بندرگاه ها، تجهیزاتی ارتباطی، آب ها، انرژی و ساختمان های مهم را جهت ارائه بهترین خدمات به شهروندان بصورت لحظه ای و بلادرنگ کنترل و مدیریت نماید.
 2. فناوری اینترنتی از اشیاء از طریق اتصال تمامی اشیاء دنیای فیزیکی و نیز قدرت تجزیه و تحلیل کلان داده ها منجر به ابتکارات فراوانی جهت پیشرفت شهرهای هوشمند شده است. این فناوری موجب معرفی ظرفیت های جدیدی مانند نظارت از راه دور، مدیریت و کنترل وسایل در شهرها گردیده.
 3. از جمله خروجی های پیاده سازی این فناوری، ارتقاء سریع زیرساخت ها و ارائه خدمات مؤثرتر و کارامدتر با هزینه کمتر در بخش هایی نظیر حمل و نقل عمومی، کنترل تراکم ترافیک، مدیریت انرژی و همینطور افزایش امنیت است.
 4. واکنش سریع به مخاطرات طبیعی و نیز خرابکاری های انسانی نیازمند استفاده از امکاناتی است که این فناوری برای شهرها فراهم میاورد. در مخاطرات طبیعی، سنسورهای تعبیه شده در بخش های حیاتی شهر، قدرت پیش بینی اتفاقات ناگوار را فراهم آورده و بصورت لحظه ای اطلاعات به دست آمده از این سنسورها آنالیز میگردد. خروجی این دیدگاه اقدام سریع جهت قطع شریان های حیاتی شهر نظیر آب، برق و گاز بوده که به اعتقاد کارشناسان می تواند پتانسیل ایجاد فاجعه بزرگتر را داشته باشد.
 5. ارتباطات یکی از مهم ترین مسائل در دیدگاه شهر هوشمند است، جایی که بعد از پیاده سازی فناوری اینترنتی از اشیاء میتوانیم دیدگاه های دیگری نظیر اینترنتی از انرژی (IoE)، اینترنتی از ساختمان ها (IoB)، اینترنتی از وسائل نقلیه (IoV)، اینترنتی از ابزارهای روشنایی شهر (IoL) و اینترنتی از افراد (IoP) را معرفی نمایید که به تعاملات درون بخشی تاکید دارد.
1 پاسخ

تعقیب

 1. […] کاربرد و سرویس اینترنت اشیا. جهت مشاهده مقاله قبلی به اینترنت اشیاء – کاربردها مراجعه […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + شانزده =