اینترنت اشیا در ایران و پروژه های مطرح آن در ایران

اینترنت اشیا در ایران و پروژه های مطرح آن در ایران

اینترنت اشیا در ایران و پروژه های مطرح آن در ایران

اینترنت اشیا در ایران و پروژه های مطرح آن در ایران

در ادامه آموزش نتورک شو امروز قصد داریم به اینترنت اشیا در ایران و پروژه های مطرح آن در ایران بپردازیم. جهت مشاهده مقاله ی قبلی به کاربرد اینترنت اشیاء در لجستیک(Logistics) مراجعه نمایید.

اینترنت اشیا در ایران:

بهبود توان محاسباتی وکوچک سازی ادوات الکترونیکی، منجر به از راه رسیدن موج بعدی نوآوری‌ های وابسته به اینترنت با عنوان اینترنت اشیا شده است. اینترنت اشیا در زندگی روزمره، به مجموعه‌ای از اشیای متصل، از لوازم خانگی و اتومبیل‌ ها گرفته تا دستگاه‌ های پزشکی اشاره دارد که می‌ توانند داده‌ های شان را با یکدیگر به اشتراک بگذارند. این داده‌ ها با حداقل مداخله انسان، مورد پردازش و تحلیل قرار می‌ گیرند تا در نهایت خدمات ارزش‌افزوده را برای کاربران نهایی ارائه‌ کنند.
کشور عزیزمان ایران بیستمین کشور استفاده‌ کننده از فناوری پیشرفته اینترنت اشیا است، به طوری که در بهمن ماه ۱۳۹۴، نخستین سکوی آموزشی و پژوهشی اینترنت اشیا در دانشگاه علم و صنعت به مناسبت دهه فجر راه‌ اندازی شد. این دانشگاه با راه اندازی این فناوری، نام خود را به عنوان پنجمین دانشگاه دنیا که اینترنت اشیا را تدریس و پژوهش می‌ کند، ثبت کرد. اینترنت اشیا در کشورهای پیشرفته دارای استاندارد جهانی است و سعی شده در ایران نیز این استانداردها رعایت شود. همچنین این سکو با شبکه مخابرات کشور کاملاً مطابقت دارد.
در ادامه پروژه های مطرح اینترنت اشیا در ایران را معرفی می کنیم.

چند نمونه از پروژه های مطرح اینترنت اشیا در ایران:

 • سامانه اطلاعات سلامت

سامانه اطلاعات سلامت؛ HIS یا سامانه اطلاعات بیمارستانی (Health Information System)، سامانه‌ای یکپارچه به منظور تولید اطلاعات لازم برای مدیریت تمامی فعالیت‌ های مربوط به سلامت، از قبیل برنامه‌ ریزی، نظارت، هماهنگی و تصمیم‌گیری است.

 • سامانه پرونده الکترونیک سلامت

سامانه پرونده الکترونیک سلامت ( طرح سپاس)؛ طبق تعریف، این پرونده «تمامی اطلاعات مرتبط با سلامت شهروندان، از پیش از تولد (شامل اطلاعات دوران جنینی و ماقبل آن مانند اطلاعات مربوط به لقاح آزمایشگاهی و سابقه مصرف داروهای باروری و ضدباروری در والدین) تا پس از مرگ (مانند اطلاعات به دست آمده از اتوپسی، پیوند اعضا، محل دفن و…) که به صورت مداوم و با گذشت زمان به شکل الکترونیکی ذخیره می‌ شود و در صورت نیاز، بدون محدودیت مکانی یا زمانی، تمام یا بخشی از آن در دسترس افراد مجاز قرار خواهد گرفت.»

 • شبکه ملی سلامت

  شبکه ملی سلامت ( شمس): این شبکه یکی از زیر مجموعه‌ های اصلی شبکه ملی اطلاعات است که وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی وظیفه اجرای آن را بر عهده دارد. این شبکه زیرساخت اصلی ارتباطی بین همه مراکز بهداشتی، تشخیصی و درمانی کشور است که مستقل از اینترنت و بر بستر مستقل ارتباطی کشور با امنیت و سرعت بسیار بالا ایجاد شده است.

 • سامانه‌ های هوشمند حمل و نقل و ترافیک

  سامانه‌ های هوشمند حمل و نقل و ترافیک؛ اساسی‌ ترین زیرساخت‌ های لازم برای توسعه صنایع و افزایش سطح رفاه اجتماعی هر کشور، وجود حمل و نقل روان و ایمن در آن کشور است. امروزه مشکلات ناشی از حمل و نقل، نظیر تراکم، تصادف، آلودگی‌های زیست‌ محیطی باعث شده تا تأمین حمل و نقل ایمن و کارا یکی از مهم ترین مسائل پیش روی اغلب کشورهای توسعه‌ یافته و در حال توسعه باشد.

 • حفاظت از محیط زیست و رفع بحران آلودگی‌ هوا

  حفاظت از محیط زیست و رفع بحران آلودگی‌ هوا؛ در سال‌ های گذشته، میزان آلودگی هوای تهران به ویژه در پاییز و زمستان همواره خبر ساز بوده است، به طوری که در سال ۱۳۹۴ آمار مرگ و میر ناشی از آلودگی در شهر تهران به قدری بالا رفت که ۱۰۷ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی طی تذکری شفاهی، اقدام برای نجات جان مردم در برابر آلودگی هوا را خواستار شدند. این در حالی است که استفاده از فناوری‌ های نوین می‌ تواند نقش مهمی در کاهش ترددهای درون‌ شهری و در نتیجه افت میزان آلودگی‌ های ناشی از مصرف سوخت ایفا کند.

 • دستبند الکترونیکی برای زندانیان

  دستبند الکترونیکی برای زندانیان؛ در سال ۱۳۹۲ سازمان زندان‌ ها طرح دستبند الکترونیکی برای زندانیان را براساس تجربیات موجود در کشورهای دیگر مطرح کرد. با کمک دستبند الکترونیکی می‌ توان به راحتی تشخیص داد که در هر زمان زندانی در کجای کشور قرار دارد و مانع فرار وی از مرزهای کشور شد. در این طرح یک قطعه الکترونیکی تحت عنوان دستبند به محکوم متصل شده و از طریق سامانه موقعیت‌ یابی کنترل می‌ شود و بدین ترتیب فرد بدون حضور در زندان حق خارج شدن از یک منطقه مشخص را نخواهد داشت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × سه =