تبدیلات دیجیتال به آنالوگ با Codecs

تبدیلات دیجیتال به آنالوگ با Codecs

تبدیلات دیجیتال به آنالوگ با Codecs

تبدیلات دیجیتال به آنالوگ با Codecs

در ادامه آموزش نتورک شو، امروز قصد داریم به تبدیلات دیجیتال به آنالوگ با Codecs بپردازیم. جهت مشاهده مقاله قبلی به انتقال سیگنال آنالوگ مراجعه نمایید.

Codecs and Modems:

امروزه به دلیل اینکه همه ی دستگاه ها دیجیتال نیستند و شبکه ها ترکیبی از سیستم های آنالوگ و دیجیتال است باید توانایی تبدیل این دو به یکدیگر را داشته باشیم. دستگاه هایی که این تبدیلات را انجام می دهند Codec and Modem هستند .

شکل زیر روند کار این دو دستگاه و تبدیلات دیجیتال به آنالوگ و بالعکس را به خوبی نشان می دهد:

تبدیلات دیجیتال به آنالوگ با Codecs and Modems

تبدیلات دیجیتال به آنالوگ با Codecs and Modems

Codec که مخفف coder decoder است سیگنال آنالوگ را به دیجیتال تبدیل می کنند. codec های مختلف کارهای مختلفی انجام می دهند. مثلا در PSTN ،codec هایی وجود دارد که تعداد bps ها را که برای حمل صدا در PSTN نیاز است را حداقل می کند. در cellular network ها به دلیل فشار و دسترسی به طیف ها، یک codec نیاز است که صدا را فشرده کند تا بیشتر بتوانند از آن طیف استفاده کنند. Codec درارتباطات video ای نیز به کار گرفته می شود اگرچه به تکنیک های مخصوص فشرده سازی برای حرکت دادن سیگنال هایی با پهنای باند بالا در کانال های محدود نیاز است.

modem که مخفف modulate demodulate است برای نقل و انتقالات داده های دیجیتال به کار می رود. بعضی از مودم ها برای analog voice-grade lines به کار می رود . برخی از مودم ها برای کاربردهای نظیر ISDN ،ADSL ، … به کار می رود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 1 =