قسمت دوم آموزش شبیه ساز CloudSim (کلودسیم)

قسمت دوم آموزش شبیه ساز CloudSim (کلودسیم)

قسمت دوم آموزش شبیه ساز CloudSim (کلودسیم)

قسمت دوم آموزش شبیه ساز CloudSim (کلودسیم)

در ادامه ی آموزش های وب سایت نتورک شو، در خدمت شما هستیم با قسمت دوم آموزش شبیه ساز CloudSim (کلودسیم). جهت مشاهده مقاله قبلی به قسمت اول آموزش شبیه ساز CloudSim (کلودسیم) مراجعه نمایید.

در این فیلم آموزشی شما را با قسمت دوم آموزش شبیه ساز CloudSim (کلودسیم) آشنا می سازیم. در این فیلم به بحث مربوط به شبیه ساز و علت استفاده از شبیه ساز  در آن توضیح داده شده است.

شبیه ساز کلودسیم:

شبیه ساز کلودسیم برای اولین بار در سال ۲۰۰۹ با نسخه ی CloudSim.1 توسط دانشگاه ملبورن ارائه شد. کلودسیم یک ابزار شبیه ساز مبتنی بر Gridsim می باشد. اما براساس تفاوت هایی که بین Cloud و Grid وجود دارد، CloudSim ویژگی هایی زیادی نسبت به Gridsim دارد. کلودسیم یک Toolkit(کتابخانه) می باشد که مبتنی بر زبان جاوا است و به یکی از محیط های ویرایشگر جاوا مانند: NetBeans، Eclipse و … اضافه می شود و شما می توانید از توابع و کلاس های آن برای پیاده سازی ایده های خود از آن استفاده کنید.

یکی از خصوصیات CloudSim این است که مبتنی بر زمان گسسته است. شبیه سازها معمولا دو دسته می باشند:

  • زمان پیوسته
  • زمان گسسته

مثلا شبیه سازهای پرواز، زمان پیوسته هستند به خاطر این که کارها به صورت پیوسته انجام می شود. اما شبیه سازهای گسسته، براساس رخداد یا event هستند، یعنی اگر رخدادی اتفاق نیفتد، در اصل زمانی هم سپری نشده است؛ بنابراین می گوییم CloudSim براساس زمان گسسته است.

معماری CloudSim:

همان طور که در شکل مشاهده می کنید، این معماری به این صورت می باشد که از چند لایه تشکیل شده است. در معماری جدیدی که از کلودسیم ارائه شد، لایه های SimJava و Gridsim یک لایه در نظر گرفته شده اند و کلودسیم دارای ۳ لایه می باشد.

قسمت دوم آموزش شبیه ساز CloudSim (کلودسیم)

قسمت دوم آموزش شبیه ساز CloudSim (کلودسیم)

SimJava در پایین ترین لایه قرار گرفته است که معمولا تمام کارهایی که مربوط به چارچوب اصلی کلودسیم است، در این لایه انجام می شود. مثلا ارتباط بین موجودیت ها در کلودسیم را انجام می دهد.

لایه Gridsim:

Gridsim ابزار سبیه ساز محیط Grid است و در مقالات قبلی گفتیم که کلودسیم براساس Gridsim ارائه شده است.

ادامه ….

شما می توانید ادامه ی مقاله را در فیلم آموزشی که در ابتدای صفحه آمده است مشاهده کنید.

 

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 1 =