قسمت هفتم آموزش شبیه ساز CloudSim (کلودسیم)

قسمت هفتم آموزش شبیه ساز CloudSim (کلودسیم)

قسمت هفتم آموزش شبیه ساز CloudSim (کلودسیم)

قسمت هفتم آموزش شبیه ساز CloudSim (کلودسیم)

در ادامه ی آموزش های وب سایت نتورک شو، در خدمت شما هستیم با قسمت هفتم آموزش شبیه ساز CloudSim (کلودسیم). جهت مشاهده مقاله قبلی به قسمت ششم آموزش شبیه ساز CloudSim (کلودسیم) به مراجعه نمایید.

در این فیلم آموزشی شما را با قسمت هفتم آموزش شبیه ساز CloudSim (کلودسیم) آشنا می سازیم.در این فیلم سعی شده با مثال های آماده کلود سیم (CloudSim) کار شود. ادامه ی توضیح مراحل ایجاد یک دیتا سنتر گفته می شود.

آشنایی با سیاست های زمانبندی:

در فیلم آموزشی قبلی در مورد این صحبت کردیم که ما دو سطح زمانبندی را در کلود داریم. یکی زمانبندی ماشین های مجازی بر روی هاست ها و دیگری زمانبندی کلود لت ها(cloudlet) بر روی ماشین های مجازی. دو کلاس مربوط به آن ها را با هم بررسی کردیم. برای ماشین های مجازی بر روی هاست ها که می خواهند زمانبندی شوند از دو تا کلاس VmSchedulerTimeShared و VmSchedulerSpaceShared استفاده می شود. و هم چنین برای زمانبندی کلود لت ها بر روی ماشین های مجازی باز از دو کلاس CloudletSchedulerSpaceShared و cloudletSchedulerTimeShared استفاده می شود.

در مقاله ی قبلی در مورد دو سیاست زمانبندی SpaceShared و TimeShared به صورت پیش فرض در داخل کلودسیم پیاده سازی شده اند. سیاست SpaceShared مثل FIFO یا FCFS می ماند به این صورت که یک صفی از Task ها را داریم که هر Task این که زودتر وارد شده باشد برای اجرا می رود. و تا وقتی که کارش تمام نشده است Task بعدی روی Vm یا عنصر پردازشی قرار نمی گیرد هم چنین در مورد سیاست زمانبندی TimeShared هم صحبت کردیم و گفتیم که شبیه به الگوریتم Round robin می ماند.

این الگوریتم به این صورت است که ما یک صفی از Task ها را داشتیم و یک کوانتوم زمانی که به هر Task ای اندازه ی آن کوانتوم زمانی، زمان داده می شد که بر روی عنصر پردازشی قرار بگیرد و اجرا شود و یک مدل الگوریتمی بود که به صورت غیر انحصاری بود.

حال برای اینکه با این دو سیاست زمان بندی بیش تر آشنا شوید به تصویر زیر توجه کنید:

قسمت هفتم آموزش شبیه ساز CloudSim (کلودسیم)

قسمت هفتم آموزش شبیه ساز CloudSim (کلودسیم)

فرض کنید یک هاست با دو هسته ی Cpu داریم که با اسم Core 1 و Core 2 مشخص شده اند و دو تا ماشین مجازی Vm1 و Vm2 داریم که هر کدام از این ماشین های مجازی شامل چهار Task هستند. مثلا Vm1 از Task یک تا چهار را در اختیار دارد و Vm2 از Task پنج تا هشت را در اختیار دارد. همان طور که می بینید ما هر دو سیاست زمان بندی SpaceShared و TimeShared را در این شکل داریم که ۴ حالت به وجود می آید یعنی دو حالت SpaceShared و TimeShared برای ماشین های مجازی و دو حالت SpaceShared و  TimeShared برای Task ها.
که روی عناصر پردازشی که Core 1 و Core 2 هستند اجرا شوند. در شکل اول که قسمت A می باشد فقط سیاست زمان بندی Space share پیاده سازی شده هم برای ماشین مجازی و هم برای Task ها به این صورت می باشد که اگر محور زمان را فقط در نظر بگیرید یک Vm این قدر زمان در  اختیار می گیرد تا کارش به پایان برسد و بعد Vm بعدی می آید تا کارش را برای اجرا شروع کند و تا وقتی هم که کارش تمام نشده است، عناصر پردازشی را رها نمی کند بنابراین Vm1 ابتدا می آید دو عنصر پردازشی را در اختیار می گیرد تا بتواند اجرا شود چون سیاست SpaceShared است در نتیجه تا وقتی که کار Vm 1 تمام نشده است Vm 2 شروع به اجرا نمی کند.
هم چنین چون سیاست SpaceShared برای اجرای Task ها بر روی هسته ها هم به کار می رود. دقت کنید در زمان اول Task 1 روی هسته ی اول و Task 2 روی هسته دوم اجرا می شود.
همین طور که زمان می گذرد کار Task 1 و Task 2 تمام می شود. اکنون Task 3 و Task 4 بر روی هسته ی یک و هسته ی دو برای اجرا قرار قرار می گیرند. زمانی که کار T3 و T4 تمام شود اکنون Vm 2 برای اجرا کردن می آید. Vm2 در ابتدا Task 5 را برای اجرا کردن روی هسته یک می برد و به همان زمان Task 6 هم روی هسته ی دو برای اجرا می رود.
وقتی کار Task 5 و Task 6 تمام شود آن گاه نوبت Task 7 و Task 8 می باشد که روی هسته ی یک و هسته ی دو برای اجرا قرار می گیرند.
اما شکل دوم سیاست SpaceShared را برای ماشین های مجازی در نظر گرفته است یعنی ابتدا دو هسته را به Vm1 اختصاص می دهد تا زمانی که کار Vm1 تمام نشده است هسته های پردازشی در اختیار آن هستند و به محض این که کار آن به پایان رسید هسته های پردازشی را در اختیار Vm2 قرار می دهد. و سیاست TimeShared را برای Task ها در نظر گرفته است یعنی Task ها به صورت اشتراک زمانی بر روی عناصر پردازشی اجرا می شوند.
مثلا Task T1 و T2 همزمان روی هسته ی یک اجرا می شوند. یک کمی از Task t1 اجرا می شود حالا کوانتوم زمانی آن که تمام می شود به Task t2 می دهیم تا روی هسته ی اول اجرا شود.

ادامه دارد……

 شما می توانید ادامه ی مقاله را در فیلم آموزشی که در ابتدای صفحه آمده است مشاهده کنید.

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] آموزش شبیه ساز CloudSim (کلودسیم). جهت مشاهده مقاله قبلی به قسمت هفتم آموزش شبیه ساز CloudSim (کلودسیم) مراجعه […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + بیست =