معماری رایانش ابری بخش اول

معماری رایانش ابری بخش اول

معماری رایانش ابری بخش اول

معماری رایانش ابری بخش اول

در ادامه مقالات نتورک شو در خدمت شما هستیم با معماری رایانش ابری بخش اول. در این آموزش به توضیح لایه های رایانش ابری می پردازیم.

معماری رایانش ابری:

‌معماری سامانه‌های نرم‌افزاری دست اندر کار در ارائه‌ رایانش ابری عموماً شامل اجزایی است که با یکدیگر از طریق رابط برنامه‌نویسی نرم‌افزار ‌و معمولاً وب‌سرویس ارتباط برقرار می‌کنند.

این طراحی شباهتی با فلسفه یونیکس دارد که در آن چند برنامه‌ مختلف که هر یک کاری را به خوبی انجام می‌دهند، با یکدیگر از طریق واسط‌های جهانی کار می‌کنند. سامانه‌های حاصل مدیریت پذیرتر از همتاهای یکپارچه نبوده و به پیچیدگی کنترل می‌شود.

معماری رایانش ابری

معماری رایانش ابری

لایه‌ها رایانش ابری:

رایانش ابری یا Cloud Computing دارای لایه‌های مختلفی است که با قرارگیری بر روی یکدیگر تشکیل پشته‌ای به نام پشته رایانش ابری را Cloud Computing Stack را می‌دهند. این لایه‌های پنج گانه در شکل ۹-۲ آورده شده است.

لایه‌ها رایانش ابری

لایه‌ها رایانش ابری

لایه Client:

کاربر رایانش ابری متشکل از سخت‌افزار و نرم‌افزاری است که برای تحویل برنامه‌های کاربردی از ابر استفاده می‌کند و یا آنکه بطور ویژه تنها برای تحویل سرویس‌های ابر طراحی شده‌است که در هر دوی موارد بدون وجود ابر بی استفاده باشد. مثال: رایانه‌ها‌، تلفن‌ها و سایر دستگاه‌ها، سیستم‌عامل‌ها و مرورگرهای وب.

 لایه Application:

سرویس‌های برنامه کاربردی ابری یا ‌نرم‌افزار به عنوان سرویس (SaaS)، نرم‌افزار را بصورت سرویس روی اینترنت تحویل می‌دهند و‌ بدین وسیله نیاز به نصب نرم‌افزار روی رایانه‌های مشتریان را ازبین می‌برند و نگهداری و پشتیبانی را ساده‌تر می‌سازد. ویژگی‌های اصلی این سرویس‌ها عبارتند از:

  •  دسترسی و مدیریت نرم‌افزار تجاری از طریق شبکه
  • فعالیت‌ها از سرور مرکزی اداره می‌شوند و نه در مکان هر یک از مشتریان و در نتیجه مشتریان می‌توانند از راه‌دور و از طریق وب به برنامه‌ها دسترسی داشته باشند.
  • مدل تحویل نرم‌افزار به مدل یک-به-چند (یک نسخه در حال اجرا از برنامه – مدل چند مستأجری) نزدیک‌تر است تا مدل یک-به-یک.
  •  بروزرسانی و ارتقای نرم‌افزار بصورت مرکزی اداره می‌شود و نیاز به دانلود وصله‌ها‌ یا ارتقاء دهنده‌ها را برطرف می‌سازد.

لایه Platform:

سرویس‌های بستر ابری یا ‌بستر به عنوان سرویس (PaaS) بستر رایانشی و یا پشته راهکار -که اغلب روی زیرساخت ابری اجرا شده و برنامه کاربردی ابری را تغذیه می‌کند- را بصورت سرویس ارائه می‌دهد. سرویس بستر ابری استقرار برنامه‌های کاربردی را بدون هزینه و پیچیدگی خرید و مدیریت لایه‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری زیرین آسان می‌سازد.

 لایه Infrastructure:

سرویس‌های زیرساخت ابری یا زیرساخت به عنوان سرویس (IaaS) زیرساخت رایانه‌ای را که عموماً یک بستر مجازی است را بصورت سرویس ارائه می‌دهند. کاربران به جای خرید سخت‌افزار و نرم‌افزار و فضای مرکز داده (دیتاسنتر) ویا تجهیزات شبکه، همه‌ این زیرساخت‌ها را بصورت یک سرویس کاملاً برونسپاری شده می‌خرند. صورتحساب سرویس معمولاً بر اساس مدل رایانش همگانی (Utility Computing) و میزان منابع مصرف شده صادر می‌شود و بنابر این هزینه منعکس کننده میزان فعالیت است. این شیوه در واقع تکامل یافته مدل عرضه سرورهای خصوصی مجازی است.

 لایه Server:

لایه سرورها متشکل از سخت‌افزار و نرم‌افزاری است که مخصوصاً برای تحویل سرویس‌های ابر طراحی شده‌اند. به عنوان مثال می‌توان از پردازنده‌های چند هسته‌ای و سیستم‌عامل‌های ویژه ابر نام برد.

در مقالات بعدی به ادامه ی این مباحث می پردازیم. با ما همراه باشید.

جهت مشاهده مقاله ی معماری رایانش ابری بخش دوم کلیک نمایید.

 

2 پاسخ

تعقیب

  1. […] با معماری رایانش ابری بخش دوم. جهت مشاهده مقاله قبلی به معماری رایانش ابری بخش اول مراجعه […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + 19 =