مفاهیم ذخیره‌ سازی اشیاء

مفاهیم ذخیره‌ سازی اشیاء

در این بخش از مقالات نتورک شو در خدمت شما هستیم با مفاهیم ذخیره‌ سازی اشیاء. جهت مشاهده مقاله قبلی به کلاس ‌های ذخیره‌ سازی Cloud مراجعه نمایید.

مفاهیم ذخیره‌ سازی اشیاء

مفاهیم ذخیره‌ سازی اشیاء

مفاهیم ذخیره‌ سازی اشیاء:

ذخیره‌سازی مبتنی بر شی مفهومی است که برای کمک به توسعه راهکارهایی برای پاسخ به نیاز ناشی از رشد داده شکل گرفته است.

این مفهوم در مقابل ذخیره سازی مبتنی بر Block قرار گرفته است، به این صورت که در آن مجموعه‌ های بزرگی از فایل‌ ها با همدیگر در یک گروه قرار گرفته و توان پردازشی مورد نیاز برای آنها از سرورها فاصله گرفته و به خود سیستم‌های ذخیره‌ سازی نزدیک می‌شود.

این توان پردازشی برای کمک به پیاده‌ سازی ویژگی‌ هایی با میزان بیشتر بکارگیری سیاست‌های امنیتی، مدیریت فضا و ایجاد Abstract در داده مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

  ID اشیاء:

از آنجا که در ذخیره‌ سازی مبتنی بر شیء آدرس‌دهی براساس Block انجام نمی‌شود، لازم است که در واسط دستگاه ذخیره‌ سازی مبتنی بر شیء یا OSD، راهی برای پیدا کردن آن داده در نظر گرفته شود.

اشیاء تکه‌های داده متمایزی هستند که در سیستم ذخیره‌ سازی Cloud قرار می‌گیرند و از بخش‌هایی تشکیل شده‌ اند:

داده، که معمولاً یک فایل است که باید ذخیره شود و Medatada که مجموعه‌ ای از مقادیر توصیف کننده مشخصات شیء است. واسط OSD از ID شیء به عنوان یک شناسه منحصر به فرد برای ترکیب داده و Metadata مربوط به هر شیء استفاده می نماید.

Metadata:

بصورت متناظر با همه فایل‌ هایی که هر شیء در بر دارد، مجموعه‌ ای از Metadata وجود دارد که اجزای داده را بر روی هر شیء توصیف می نماید و بیانگر ارتباط آن با دیگر اشیاء می‌ باشد.

این Metadata یک مجموعه قابل توسعه از مشخصاتی است که یا مستقیماً توسط OSD برای برخی از ویژگی‌ های مشترک پیاده‌ سازی شده است، یا در یک سیستم ذخیره سازی سطح بالاتر که OSD برای ذخیره‌ سازی پایدار از آن استفاده می‌کند ایجاد شده است.

داده BLOB:

یکی شیء باینری بزرگ یا BLOB  مجموعه‌ ای از داده‌های باینری است که بصورت یک موجودیت واحد گسسته در سیستم مدیریت دیتابیس ذخیره شده است. با جمع‌آوری این داده‌های باینری در یک مجموعه بزرگتر، مدیران دیتابیس قادر خواهند بود که مجموعه‌ های بزرگ داده را بهتر و با سربار کمتری بین دیتابیس ها کپی کنند.

Policies:

policies شبیه به Metadata هستند، به اینصورت که مشخصه‌ هایی در ارتباط با یک شیء یا object می باشند. تفاوت شان در این است که برچست‌های policy ، شامل اطلاعاتی است که در ارتباط با یک مکانیزم خاص است.

تکرار داده:

یکی از موارد استفاده اصلی سیستم ذخیره‌سازی مبتنی بر شیء، امکان تکرار داده  است. تکرار داده به معنای کپی‌ هایی از یک مجموعه داده بزرگ است که هر کدام از آنها معمولاً در یک دیسک مجازی یا ماشین مجازی قرار می‌ گیرند.این کپی‌ ها هم برای افزایش دسترسی پذیری دیتا و هم کاهش ریسک نگهداری مجموعه بزرگ داده در یک مکان ایجاد می‌شود.به دلایل مختلف، تکرارها ویژگی‌ مناسبی برای ذخیره‌سازی مبتنی بر شیء هستند:

  •   مجموعه داده‌ های بزرگی وجود دارد که نیازمند مکانیزم کپی کارآمد هستند، بدون اینکه هزینه‌ های سربار بررسی و تصحیح خطا یا فیلتر کردن در آنها وجود داشته باشد.
  •  این کپی‌ ها میزان کارآیی مورد انتظار کاربر در SLA را در صورت وجود تأخیر در I/O که اغلب در ذخیره‌ سازی مبتنی بر شیء وجود دارد، تحت تأثیر قرار نمی‌ دهد.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − نه =