نصب و راه اندازی سرویس DHCP در لینوکس

نصب و راه اندازی سرویس DHCP در لینوکس

نصب و راه اندازی سرویس DHCP در لینوکس

نصب و راه اندازی سرویس DHCP در لینوکس

در ادامه مقالات نتورک شو در خدمت شما هستیم با بخش جدید لینوکس. در این مقاله قصد داریم به نصب و راه اندازی سرویس DHCP در لینوکس بپردازیم. جهت مشاهده مقاله قبلی به نصب و راه اندازی سرویس Email مراجعه نمایید. این مقاله برگرفته از وب سایت  ۳isco.ir می باشد. با ما همراه باشید.

نصب و راه اندازی سرویس DHCP :

سرویس DHCP و یا همان Dynamic Host Configuration Protocol سرویسی برای ارائه آدرس IP در یک یا چند رنج مشخص که در کنار آن می توانید آدرس روتر و سرور DNS را مشخص کنیم، در واقع این سرویس به ما کمک می کند که به کاربران خود به صورت خودکار آدرس مشخص تخصیص دهیم.

برای شروع از یک سرور لینوکس استفاده می کنیم و دو تا کارت شبکه به آن اضافه می کنیم، این دو کارت شبکه به این دلیل است که یکی برای اینترنت که وارد سرور لینوکس شود و دیگری برای ارائه سرویس DHCP به کلاینت های متصل به سرور است.

برای شروع، از دستور زیر برای نصب سرویس DHCP در سرور لینوکس استفاده می کنیم:

sudo apt-get install isc-dhcp-server

به مانند شکل بعد از اجرای دستور کلید Y را فشار دهید تا سرویس مورد نظر نصب شود.

نصب و راه اندازی سرویس DHCP در لینوکس

نصب و راه اندازی سرویس DHCP در لینوکس

بعد از نصب سرویس باید فایل کانفیگ آن را تغییر دهیم، برای این کار از دستور زیر برای اجرای فایل کانفیگ استفاده می کنیم:

sudo nano /etc/default/isc-dhcp-server

در این صفحه باید از طریق کلید های جهت نما به خط مشخص شده که در آخر متن وجود دارد بروید، که در این شکل دو کارت شبکه با نام های eth0 و eth1 وجود دارد که شما باید کارت شبکه ای را در قسمت ” ” = INTERFACES وارد کنید که می خواهید سرویس DHCP روی آن اعمال شود، بعد از وارد کردن کارت شبکه بر روی کلید ترکیبی CTRL + X فشار دهید و اطلاعات را ذخیره کنید.

DHCP

در مرحله بعد باید فایل DHCPD.conf را مورد بررسی قرار دهیم، برای همین از دستور زیر برای وارد شدن به این فایل استفاده می کنیم:

sudo nano /etc/dhcp/dhcpd.conf

بعد از باز شدن فایل dhcpd.conf اول مرحله تعیین نام دومین و آدرس سرور DNS می باشد:

به مانند شکل شما باید به جای crcis-the.local آدرس دومین شبکه خود را وارد کنید و در خط بعد به جای dc4 وdc3 باید آدرس کامل سرور DNS خود را وارد کنید یا می توانید آدرس IP آنها را وارد کنید که به نظرم بهتر جواب خواهد داد، بعد از این کار صفحه را به پایین اسکرول کنید.

به قسمت A slightly different configuration for an internal subnet مراجعه کنید و تنظیمات دلخواه خود را انجام دهید، در قسمت اول باید Subnet را وارد کنید که در اینجا ۱۹۲.۱۶۸.۱.۰ است و netmask آن برابر با ۲۵۵.۲۵۵.۲۵۵.۰ است، در قسمت range هم باید محدوده آدرس خود را که می خواهید به کلاینت های بدهید را مشخص کنید که در اینجا ۱۹۲.۱۶۸.۱.۵ تا ۱۹۲.۱۶۸.۱.۲۵۰ وارد شده است.

در قسمت Option نام سرور DNS و در قسمت Option دوم نام دومین خود را وارد کنید، بعد از این کار در قسمت  Option Routers آدرس روتر خود را که به کارت شبکه متصل به اینترنت، متصل است را وارد کنید که در اینجا ۱۷۲.۱۶.۱.۲ می باشد و در قسمت broadcast-address هم آدرس۱۹۲.۱۶۸.۱.۲۵۵ را وارد کنید و در آخر هم Max-lease-time را بر روی ۲۵۹۲۰۰۰ ثانیه و یا همان ۳۰ روز قرار دهید تا زمانی که یک آدرس به یک کلاینت داده می شود حداکثر ۳۰ روز به کلاینت زمان می دهد تا خودش را به سرور DHCP معرفی کند، البته این زمان را می توانید به دلخواه خود وارد کنید.

نکته: اگر بخواهید به کلاینت های خاصی آدرس مشخص دهید باید در همین فایل به قسمت host# مراجعه کنید و در قمست hardware Ethernet باید مک آدرس کلاینت مورد نظر خود را وارد کنید و در قسمت fixed-address باید آدرس IP کلاینت را مشخص کنید. بعد از انجام کار فایل را ذخیره کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + یازده =