ویندوز نانو سرور ۲۰۱۶ و تفاوت آن با ۲۰۰۸ و ۲۰۱۲

ویندوز نانو سرور ۲۰۱۶ و تفاوت آن با ۲۰۰۸ و ۲۰۱۲

ویندوز نانو سرور 2016 و تفاوت آن با 2008 و 2012

ویندوز نانو سرور ۲۰۱۶ و تفاوت آن با ۲۰۰۸ و ۲۰۱۲

در ادامه مقالات نتورک شو در خدمت شما هستیم با ویندوز نانو سرور ۲۰۱۶ و تفاوت آن با ۲۰۰۸ و ۲۰۱۲. با ما همراه باشید.

ویندوز نانو سرور ۲۰۱۶:

نانو سرور یا Nano Server یکی از تغییرات عمده و بزرگ در سرور ۲۰۱۶ است. نانو سرور به جهت مصارف رایانش ابری تولید و مورد بهره برداری قرار گرفته است. نتیجتا مدیران ماکروسافت جهت معرفی آن اعلام کردند که نانو سرور ویندوز سرور بعدی مایکروسافت خواهد بود.

ماکروسافت در ویندوز سرور ۲۰۰۸ و ۲۰۱۲ نسخه Core را به سیستم عامل خود اضافه نمود. در ویندوز سرور ۲۰۱۶ نیز ماکروسافت نانو سرور را به سرور ۲۰۱۶ اضافه کرد، این در حالی است که کاربران همچنان به Core دسترسی خواهند داشت. بنا بر اعلام ماکروسافت ، نانو سرور بیست برابر از نسخه Core سبک ‌تر است و آپدیت آن راحت‌ تر صورت می گیرد.

ماکروسافت در نسخه نانو سرور، مؤلفه‌های غیر ضروری، رابط گرافیکی، خط فرمان، پشتیبانی ۳۲ بیتی (WOW64)، محیط مبتنی بر CLI، MSI و برخی از مؤلفه‌های پیش‌فرض Server Core را حذف کرده است. همه فرآیندهای مدیریتی به‌صورت از راه دور از طریق WMI و PowerShell انجام می‌شود.

برای آن‌که مدیریت از راه دور از طریق Power Shell با Desired State Configuration به‌صورت پایدارتر، انتقال فایل‌ها از راه دور، نوشتن اسکرپیت‌ها از راه دور و اشکال ‌زدایی بهتر انجام شود، اصلاحاتی را نیز انجام داده است. بر همین اساس، ماکروسافت روی مجموعه‌ ابزارهای مدیریتی که جایگزین ابزارهای مدیریتی محلی می‌شوند، وقت زیادی رار صرف کرده است.

در مجموع، اندازه نانو سرور ۹۳ درصد کوچک تر از VHD، ۹۲ درصد کم ‌تر نیازمند وصله‌های بحرانی و ۸۰ درصد کم ‌تر به Restart نیاز دارد که میتوان گفت در مجموع راه ‌اندازی آن سریع‌تر انجام می ‌شود. این بهینه ‌سازی به گونه ای است که از منابع به شکل بهتری استفاده کند و از امنیت پایدارتری برخوردار باشد.

طراحی نانو سرور بر روی (Hyper-V, Hyper-V Cluster, Scale-Out File Servers (SOFs و برنامه‌های سرویس کلود اجرا می شود. نتیجتا، ماکروسافت با شناختی که از محیط‌های ابرمحور بزرگ به دست آورده است، نانوسرور را بر پایه دو سناریوهای جدید طراحی کرده است:

  • نانو سرور در محیط برنامه ‌های کلود متولد شده است واژه Born-in-the-cloud به نوع خاصی از سرویس کلود اشاره دارد که بر پایه سیستم ‌های قدیمی نبوده و تنها برای اهداف خاص کلود طراحی شده است ، به ‌طوری که از زبان‌ های برنامه ‌نویسی و محیط ‌های زمان اجرای چندگانه همچون سی‌ شارپ، جاوا، نود. جی، پیتون و… پشتیبانی می ‌کند. همچنین، این توانایی را دارد تا در کانتینرها، ماشین‌های مجازی یا حتی سرورهای فیزیکی اجرا شود.
  • زیرساخت پلتفرم ابری ماکروسافت از کلاسترهای محاسباتی که روی Hyper-V و کلاسترهای ذخیره ‌سازی که روی Scale-Out File Server اجرا می ‌شوند، پشتیبانی می ‌کند.

نانو سرور به مصرف ‌کنندگان اجازه می ‌دهد، تنها مؤلفه‌ های مورد نیاز را نصب کنند. در نتیجه، به نصب مؤلفه‌های اضافی و غیر ضروری نیازی نخواهد داشت. نتایج اولیه در این زمینه امیدوارکننده بوده ‌اند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 − 1 =