کاربرد اینترنت اشیاء در لجستیک(Logistics)

کاربرد اینترنت اشیاء در لجستیک(Logistics)

کاربرد اینترنت اشیاء در لجستیک(Logistics)

کاربرد اینترنت اشیاء در لجستیک(Logistics)

در ادامه آموزش نتورک شو امروز قصد داریم به کاربرد اینترنت اشیاء در لجستیک(Logistics) بپردازیم. جهت مشاهده مقاله ی قبلی به  آشنایی با مفاهیم شهر هوشمند (Smart City) بخش دوم مراجعه نمایید.

 در ابتدا شما را با مفهوم لجستیک آشنا می کنیم.

لجستیک(Logistics) چیست؟

بنا بر تعریفی از وب سایت ویکی پدیا، لجستیک شامل یکپارچه‌ سازی اطلاعات، حمل و نقل، موجودی کالا، انبارداری، جابه‌ جایی کالا و بسته بندی و در مواردی نیز شامل امنیت نیز می‌ شود. در واقع لجستیک، قسمتی از زنجیره تامین است که ارزش زمان و مکان را به آن می‌ افزاید.

لجستیک یک سیستم جامع نگر می باشد و به این صورت کار می کند که همه ی ابزارها را در دسترس قرار می دهد و سپس با توجه به موقعیت تصمیم می گیرد که از چه ابزرا و روشی استفاده کند.

کاربرد اینترنت اشیاء در لجستیک(Logistics):

کاربردهای اینترنت اشیاء مبتنی بر انواع مشتری به دو دسته تقسیم می شوند:

  • کاربردهای سازمانی
  •  کاربردهای مبتنی بر مصرف کننده (فردی)

 در شاخه سازمانی یا به تعبیر دیگر اینترنت اشیاء صنعتی (IIoT)، یکی از انواع کاربرد در زمینه لجستیک و زنجیره تامین می شود. مهم ترین مزیت بهره گیری از IoT در این زمینه عبارت است از کمینه کردن تاخیر (Delay) که بعنوان یکی از مسائل کلیدی در زنجیره تامین به شمار می رود.

استفاده از انواع راهکارهای IoT در زنجیره تامین باعث می شود که اشتراک اطلاعات (Information sharing) بین بخش های مرتبط به بیش ترین میزان لازم برسد. در نتیجه نرخ تولید و به هم رسانی عرضه و تقاضا به نقطه بهینه خود نزدیک می شود. این کار در کل زنجیره سبب می شود که زمان و قیمت تمام شده یک کالا از مرحله تامین تا عرضه به مشتری به کمترین میزان لازم برسد. در واقع استفاده از راهکارهای IoT بخصوص در حوزه اتوماسیون هوشمند شاه کلیدی است که مساله جدی اثر شلاق چرمی در زنجیره تامین را تعدیل می کند و در نهایت کلیه عوامل ذینفع زنجیره از جمله مصرف کننده نهایی از منافع بیشتری بهره مند می شوند.

کاربردهای اینترنت اشیا در مدیریت زنجیره تامین:

  • کاهش هزینه ها
  • بهبود میزان اطلاعات
  • اطمینان از امنیت کالا و محصول
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 − یک =