کلاس ‌های ذخیره‌ سازی Cloud

کلاس ‌های ذخیره‌ سازی Cloud

در این بخش از مقالات نتورک شو در خدمت شما هستیم با کلاس ‌های ذخیره‌ سازی Cloud. جهت مشاهده مقاله قبلی به تکامل فناوری اینترنت اشیا مراجعه نمایید.

کلاس ‌های ذخیره‌ سازی Cloud

کلاس ‌های ذخیره‌ سازی Cloud

کلاس ‌های ذخیره‌ سازی Cloud:

ذخیره‌ سازی Cloud، بطور کلی به دو بخش دسته‌ بندی می ‌شوند:

ذخیره ‌سازی Cloud مدیریت نشده:

به این معنی است که Storage برای user از پیش config شده است. User نمی ‌تواند Storage را فرمت کند یا سیستم فایل خودش را نصب کند و یا ویژگی‌های درایو را تغییر دهد.

ذخیره‌ سازی Cloud مدیریت شده:

ذخیره ‌سازی Cloud مدیریت شده فضای ذخیره آنلاینی بر اساس request ارائه می‌دهد. سیستم ذخیره Cloud مدیریت شده، به کاربر امکان پارتیشن ‌بندی و فرمت دیسک را می ‌دهد.

ایجاد سیستم ذخیره ‌سازی Cloud

سیستم ذخیره‌ سازی Cloud، چندین کپی از داده روی چندین سرور و در چندین موقعیت ذخیره می‌کند. اگر یک سیستم failed شد، آنگاه فقط لازم است اشاره‌ گر به موقعیت شیء ذخیره شده تغییر کند. نتیجتا در اینجا از Hadoop استفاده می شود.

برای تجمیع نمودن تجهیزات Storage به داخل سیستم ذخیره ‌سازی Cloud، provider های Cloud می‌تواند نرم‌ افزار مجازی ذخیره‌سازی با نام‌ StorageGRID‌ را بکار برد. این نرم‌ فزار یک لایه مجازی ایجاد می ‌کند که Storage را از وسایل ذخیره مختلف به یک سیستم مدیریت تنها واکشی می نماید. همچنین داده‌های سیستم فایل NFS و CIFS را در سرتاسر اینترنت مدیریت می‌کند.

محفظه ‌های Storage مجازی

محفظه‌های Storage مجازی، عملکرد بالای سیستم‌های ذخیره ‌سازی Cloud را نیاز دارد. شماره واحد منطقی وسیله، فایل ‌ها و دیگر اشیاء در محفظه‌ های Storage مجازی ایجاد می ‌شوند

چالش‌های پیش روی این مسئله به شرح زیر است:

ذخیره‌ سازی داده ها در Cloud کار ساده‌ای نیست. جدای از انعطاف ‌پذیری و راحتی، user با چالش ‌هایی دیگر نیز رو به رو هستند. User باید توانایی مواردی مانند :

  • تهیه Storage اضافی موقع نیاز
  • دانستن و منحصرکردن موقعیت فیزیکی داده ذخیره شد
  • بررسی اینکه داده چگونه پاک شده است
  • کنترل دسترسی سطح مدیر روی داده

را داشته باشد.

اما یکی از دلایل اصلی قدرت یافتن و گسترش Cloud computing همین قدرت Storage هاست. روش‌های جدیدی برای ذخیره‌سازی داد ه‌ها در Cloud ایجاد شده است، روش‌ هایی که در شرکت‌های بزرگی مانند: Facebook، Amazon و… بکار گرفته شده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + چهار =