overlay networks چیست ؟

overlay networks چیست ؟

overlay networks چیست ؟

overlay networks چیست ؟

در ادامه مقالات نتورک شو در خدمت شما هستیم با overlay networks چیست ؟ جهت مشاهده مقاله قبلی به افزایش بهره وری مجازی سازی با RoCE مراجعه نمایید.

overlay networks چیست ؟

ارتقاء دیتاسنترهای سنتی به دیتاسنترهای کلود نیازمند توسعه، بهینه سازی، امن سازی و ایجاد شبکه های خصوصی است. تکنولوژی  VLAN به ۴۰۹۶ عدد VLAN ID محدود می شود و اجازه می دهد که به تعداد محدود شبکه های خصوصی ایزوله بسازیم.

دو تکنولوژی overlay networks یا شبکه های پوششی وجود دارد، یکی مجازی سازی شبکه ها با استفاده از generic routing encapsulation یا NVGRE که توسط ماکروسافت ایجاد شده است و در هایپروایزر Hyper-v به کار گرفته شده است  و دیگری virtual extensible LAN یا (VXLAN)  که توسط وی ام ور تولید شده است و در هایپروایزر ESXi به کار گرفته شده است و هردو این ها برای این منظور تولید شده است.

hyper-v یک تکنولوژی و راهکار جدید و قدرتمند در زمینه مجازی سازی می باشد که در سرور ۲۰۰۸ ارائه شده است .

در هر دوی این تکنولوژی های overlay networks یک تانل لایه دویی مجازی یا virtual Layer 2 overlay network به صورت اتوماتیک بر روی لایه سه شبکه ساخته می شود . ارتباطات ماشین های مجازی و ترافیک رد و بدل شده در این شبکه های مجازی باعث می شود که ماشین مجازی بتواند به راحتی در سراسر دیتاسنتر migrate شود. بدون آن که نیاز به پیکربندی دوباره باشد  و بدین ترتیب در زمان بسیار صرفه جویی خواهد شد و عملکرد و تداوم کار شبکه تا حد زیادی تضمین خواهد شد. migrate انجام شده برروی سوئیچ هایی که توسط هایپروایزر ایجاد شده است انجام می شود.

به علاوه این تکنولوژی های شبکه ای اجازه ساخت حدودا شانزده میلیون شبکه خصوصی و ایزوله را می دهد که راهکاری برای چالش های توسعه شبکه های خصوصی است. در شکل زیر ارتقای شبکه های سنتی به  شبکه های overlay network آمده است.

در مقاله ای به طور کامل به VXLAN  و نوع عملکرد آن خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

2 پاسخ

تعقیب

  1. […] شما هستیم با Big Data چیست؟ جهت مشاهده مقاله ی قبلی به overlay networks چیست ؟مراجعه […]

  2. […] شما هستیم با سوئیچ های HP. جهت مشاهده مقاله قبلی به overlay networks چیست ؟ مراجعه […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − نه =